Majandusaasta aruanne kui visiitkaart
Majandusaasta aruanne näitab ühingu / ettevõtte tegevuse kasumlikkust, jätkusuutlikkust, eesmärgipärast tegutsemist, innovaatilisust, riskide võtmist ja ka kestlikkust.
Majandusaasta aruanne näitab ühingu / ettevõtte tegevuse kasumlikkust, jätkusuutlikkust, eesmärgipärast tegutsemist, innovaatilisust, riskide võtmist ja ka kestlikkust.
Majandusaasta aruanne on seadusega sätestatud kohustuslik aruanne kõigile Eestis registreeritud ühingutele – äriühingutele, mittetulundusühingutele ja sihtasutustele.
Majandusaasta aruanne on iga ühingu ja ettevõtte jaoks kui visiitkaart.
Majandusaasta aruanne on avalik aruanne ja kättesaadav kõigile – ametkondadele, koostööpartneritele, konkurentidele ja teistele huvitatud isikutele.
Majandusaasta aruande õigeaegne esitamine kinnitab ühingu / ettevõtte usaldusväärsust ning kohustustest kinnipidamist.
Majandusaasta aruanne näitab ühingu / ettevõtte tegevuse kasumlikkust, jätkusuutlikkust, eesmärgipärast tegutsemist, innovaatilisust, riskide võtmist ja ka kestlikkust.
Juhtkond saab raamatupidamisest kõik vajalikud andmed ja küsimustele vastused.
NB! Kui ühingu majandusaasta ei ühti kalendriaastaga, tuleb aruannet koostades silmas pidada ka majandusaasta aruande esitamise tähtaega!
NB! Kui valiti kogemata majandusaastale mittesobiv periood, tasub kaaluda majandusaasta perioodi muutmist.
Raamatupidamise aastaaruanne koosneb 4 põhiaruandest ja lisadest. Põhiaruanded on järgmised:
Väikeettevõtetel on 2 põhiaruannet ja lisad. Põhiaruanded on järgmised:
Mõned lisad on kohustuslikud, enamik lisasid tuleb raamatupidajal ise valida, et anda täiendavat informatsiooni bilansi ja kasumiaruannete ridadel kajastatud summade kohta.
Lisade valimisel tuleb järgida avalikkuse printsiipi - aruandes tuleb esitada kogu info, mis võimaldab saada raamatupidamiskohustuslase varadest, kohustustest, omakapitalist ja majandustegevuse kasumist õige ja usaldusväärse ülevaate.
Mittetulundusühingud ja sihtasutused peavad koostama 4 põhiaruannet ja lisad.
Tegevusaruanne on suurepärane võimalus teha lühikokkuvõtte ühingust /ettevõttest, tegevusest, plaanidest, eesmärkidest, anda teada edusammudest, jagada selgitust tagasilöökidest või majandusraskustest.
Tegevusaruanne annab suurepärase võimaluse anda koostööpartneritele lisateavet ja võita sellega usaldust. Tegevusaruandes võib olla kirjas ühingu / ettevõtte visioon tulevikust, missioon ja ka strateegiad. Samuti saab anda teavet koostööpartnerite kohta.
Millal kasutada mõistet - ettevõte ja millal - ettevõtja? Konkreetset reeglit pole.
Soovitus - kui omanik, juhatuse liige ja töötaja on kõik ühes isikus ja ettevõttes ei tööta teisi isikuid, sobib ettevõtte kohta kasutada ka mõistet - ettevõtja.
NB! Kontrollida auditi ja ülevaatuse kohustuse piirmäärasid!
Olulised näitajad on müügitulu, bilansimaht ja töötajate arv.
Põletav aktuaalne teema - riigi poolt audiitorkohustuse piirmäärade ülevaatamine (tõstmine), kuna audiitorkontrolli vajavate ühingute arv on kasvanud, audiitorite arvuline ja ajaline ressurss piiratud, mistõttu paljudel ettevõtetel on jäänud varasematel aastatel majandusaasta aruanded õigeaegselt esitamata.
Majandusaasta aruandele tuleb lisada vandeaudiitori aruanne, kui auditi tegemine on kohustuslik.
Raamatupidamise aastaaruande audit on kohustuslik igale aktsiaseltsile, millel on enam kui kaks aktsionäri. Ja lisaks nendele raamatupidamiskohustuslastele, kes on üles loetletud Audiitortegevuse seaduses § 91.
Sihtasutustele seatud ülevaatuse piirmäärad on sätestatud Audiitortegevuse seaduses § 92.
Ettevõtte juhatus ja omanikud peavad majandusaasta aruande enne allkirjastamist üle vaatama ja heaks kiitma. Vajadusel esitama küsimusi!
Majandusaasta aruandele võib alla kirjutada ka üks juhatuse liige.
Kasumi puhul teha ettepanek, kas maksta välja dividende ja mis summas.
Kahjumi puhul teha ettepanek, mis allikatest katta kahjum.
Soovi korral vormistada nii ettepanek kui ka otsus.
Majandusaasta aruande võib esitada kohe peale juhatuse poolt allkirjastamist või valida tuleviku kuupäev, millal aruanne avalikustatakse. Tuleviku valikus kõige viimane kuupäev saab olla esitamise tähtaeg.
NB! Kõik majandusaasta aruanded tuleb esitada tähtaegselt ehk 6 kuu jooksul peale majandusaasta lõppemist.
Enamikel on majandusaasta aruande esitamise tähtaeg 30. juuni.
Soovitus - kontrollige e-äriregistris majandusaasta perioodi!
Kui majandusaasta aruande esitamine hilineb, on Äriregistri õigus ette teatamata teha trahvi. Trahvisummad on vahemikus 200 eurost kuni 3000 euroni.
Kui majandusaasta aruannet ei saa objektiivsetel põhjustel esitada, saab esitada Äriregistrile taotluse tähtaja pikendamiseks. Põhjendus pean olema piisavalt õigustatud.
Kui majandusaasta aruanne jääb esitamata, on Äriregistril õigus teha trahvi või ühing / ettevõte kustutada registrist.
Kui ühing / ettevõte on registrist kustutatud registripidaja poolt, saab taotleda kolme aasta jooksul registrisse ennistamist.
Ühingu / ettevõtte ennistamine on aeganõudev ja tihtipeale ka keeruline protsess.
Oluline on jälgida, mis perioodil osutatakse teenus ja millal esitatakse müügiarve.
Kui tekib küsimus, mis kulud võib ühing teha ehk kas kulu on äritegevuse või ühingu tegevusega seotud kulu, siis tuleb vastata kõige esimesele küsimusele: Mille tarbeks see kulu on tehtud või tehakse?