Tähelennu veebileht kasutab küpsiseid, et tagada teile parim kasutuskogemus.
Kliendile
-
Nov 1, 2024
Maksumuudatused ja uued maksumäärad 2025
01. jaanuarist 2025 hakkavad kehtima mitmed maksumuudatused, mis mõjutavad nii ettevõtteid kui ka eraisikuid. Oluline on olla kursis kõikide muudatustega, et planeerida oma finants- ja maksuarvestus vastavalt uutele nõuetele.
Käibemaksu muudatused
Majutuse ja hommikusöögi käibemaks
1. jaanuarist 2025 tõuseb käibemaks majutusteenustele, sealhulgas majutus koos hommikusöögiga, seniselt 9% tasemelt 13%-le. See muudatus mõjutab eelkõige turismisektorit, tuues kaasa kulude tõusu peamiselt eratarbijatele, kuid võib puudutada ka teisi ettevõtjaid (mitte käibemaksukohustuslasi).
Ajakirjandusväljaannete käibemaks
Ajakirjandusväljaannete käibemaksumäär tõuseb 2025. aastal seniselt 5%-lt 9%-le. Selle muudatuse eesmärk on viia väljaannete maksustamine rohkem vastavusse teiste sektoritega.
Tulumaksu muudatused
Ettevõtte tulumaks
Ettevõtte tulumaksumäär tõuseb 20/80 tasemelt 22/78-le, mis vastab uuele maksukoormusele 28,21% (eelnevalt 25%). See muudatus mõjutab otseselt ettevõtete kasumite maksustamist ja käsitlust.
Dividendide maksustamine
Madalam dividendide maksumäär 14/86 kaotatakse, jääb ainult tavapärane maksustamine uue 22/78 määraga. Kui ettevõttel on välja maksmata madalama maksumääraga saadud dividende, jätkub 7% kinnipidamine seni, kuni need on välja makstud. Tähtajalist piirangut 7% kinnipidamisele ei ole kehtestatud.
Erisoodustuse maksud
Kuna tulumaksu määr tõuseb, muutub ka erisoodustuste, näiteks sõiduautode, maksude arvestamise alussumma. See mõjutab ettevõtteid, kes pakuvad oma töötajatele sõidukite kasutamist ka erasõitudeks (sõidukite kasutamine ilma sõidupäevikuta) ja muid soodustusi.
Füüsilise isiku tulumaks
Füüsilise isiku tulumaksumäär tõuseb seniselt 20%-lt 22%-le. Oluline on arvestada, et kui 2024. aasta detsembrikuu palk makstakse välja 2025. aasta jaanuaris või hiljem, kehtib uus maksumäär.
Mahaarvamiste muutused
2024. aasta tuludeklaratsioonil kaob mahaarvamise õigus alates teisest lapsest, maksuvaba tulu abikaasa eest ning kodulaenu intressid.
Maksuvaba tulu
Maksuvaba tulu määr on 0–654 eurot. Maksuküür jääb kehtima kuni 2026. aastani. Pensionäridele on fikseeritud maksuvaba tulu 776 eurot, mis sisaldab pensioni, palgatulu ja muid tulumaksuga maksustatavaid tulusid.
Sotsiaalmaks ja kohustuslik kogumispension
Sotsiaalmaksu kuumäär
2025. aasta sotsiaalmaksu alammäära arvutamise alussumma on 820 eurot, mille pealt arvestatav maks on 270,60 eurot (33%). 2024. aastal oli sotsiaalmaksu alammäär 239,25 eurot.
II samba pensionimaksed
II samba maksumäärad on järgmised: 2%, 4% või 6%.
Oluline on kontrollida maksumäärasid jaanuarikuu väljamaksete puhul.
Mootorsõidukimaks
Maksukohustus
Mootorsõidukimaksu (sõidukid M1, M1G, N1, N1G, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e, MS2, T1b, T3, T5) maksab omanik või vastutav kasutaja.
Esmakordselt võetakse arvesse 01.01.2025 aastal ARKis olevad andmed.
Edaspidi määratakse automaks sõidukitele iga aasta 01.jaanuaril registris olevate andmete alusel.
Omaniku vahetus ja aastamaks
Kui sõidukil vahetub omanik, maksab aastamaksu isik, kes on ARKi registris 1. jaanuaril. Proportsionaalset arvestust omaniku vahetuse korral ei toimu, ja aastamaks jooksvaks aastaks uuele omanikule ei kandu.
Tasumise kord
Mootorsõiduki aastamaks tuleb tasuda kahes osas: 15. juuniks (50%) ja 15. detsembriks (50%). Aastamaksu kogub Maksu- ja Tolliamet.
Maksuvabastused
Mootorsõiduki aastamaksust on vabastatud rekkad ja traktorid, mille mass on üle 3500 kg.
Registreerimismaks
Uus registreerimismaks kehtib sõidukitele M1, M1G, N1 ja N1G. Seda tuleb tasuda esmasel registreerimisel või omaniku vahetamisel alates 1. jaanuarist 2025. Registreerimismaksu kogub Transpordiamet.
Mootorsõidukimaksu kalkulaator
Maksuarvestuse lihtsustamiseks on Transpordiameti lehel saadaval mootorsõidukimaksu kalkulaator, millega saab arvutada sõiduki aastamaksu.
Kokkuvõte
2025. aasta maksumuudatused mõjutavad nii ettevõtete kui ka eraisikute finantsplaneerimist. Oluline on olla kursis kõigi muudatustega ja teha vastavad ettevalmistused. Käibemaksu ja tulumaksu tõus, uued reeglid dividendide ja erisoodustuste osas ning sotsiaal- ja mootorsõidukimaksud.
Käibemaksu ja tulumaksu tõus, uued reeglid dividendide ja erisoodustuste osas ning sotsiaal- ja mootorsõidukimaksud mõjutavad pea kõiki ettevõtjaid.
Kui tekib küsimus, mis kulud võib ühing teha ehk kas kulu on äritegevuse või ühingu tegevusega seotud kulu, siis tuleb vastata kõige esimesele küsimusele: Mille tarbeks see kulu on tehtud või tehakse?